Jak zdobyć followersów na Instagramie

Jak zdobyć followersów na Instagramie to jedno z najczęściej zadawanych mi pytań. A ja, odpowiadając na nie, zaczynam od przypomnienia, że jeśli większa ilość followersów ma służyć jakiemuś celowi  – na przykład wypromowaniu siebie jako marki, rozwoju biznesu – to liczy się nie tylko ilość ale również (a nawet przede wszystkim) jakość obserwujących. Chodzi nam o followersów, którzy faktycznie są zainteresowani naszym profilem i produktem, którzy będą zainteresowani promocjami, zniżką, którzy czują do nas sympatię, a nie obojętność.  Jeśli zajmujemy się malarstwem i na przykład zakładamy konto na Instagramie w celu wypromowania naszych umiejętności oraz sprzedaży kursów malowania, to lepiej, by nasz profil obserwowało 2000 osób, które naprawdę zainteresowane są tematyką nauki malowania, niż 20.000 osób, które chwilowo weszły na nasz profil, bo akurat spodobało im się jedno zdjęcie – ale malować nie zamierzają.

Przejrzałam profile znanych mi małych biznesów, których właściciele zwracali się do mnie z tym pytaniem i poniżej zamieszczam kilka przykładów.

Instastories

Zdjęcie umieszczone w Stories ma znacznie większe szanse być zauważonym niż zdjęcie umieszczone jako zwykły post. Algorytm Instagrama ogranicza zasięgi organiczne stronom czy profilom, a do tego coraz większa konkurencja sprawia, iż koszty reklamy są coraz większe. Efekt jest taki, że dotarcie do użytkownika jest coraz trudniejsze i zarazem coraz droższe.  Stories są całkowicie za darmo, w dodatku są wyróżnione na samej górze ekranu, w różowej obwódce.

  Hashtagi

Obecnie dużo ważniejsze niż kilka lat temu. Ważne przede wszystkim dlatego, że zasięgi są mocno ucinane przez algorytm Instagrama. I tu niestety trzeba odrobić zadanie domowe i zrobić tzw. porządny research. Co więcej, zadanie to trzeba odrabiać co kilka miesięcy i odświeżać listę hashtagów tak, aby jak najlepiej działały. Działały, czyli sprawiały, że nas post dotrze do jak największej liczby odpowiednich odbiorców – potencjalnych klientów. Każde konto jest inne, więc każdy chce dotrzeć do trochę innego grona odbiorców, więc napiszę osobny post o tym, jak znaleźć skuteczne hashtagi.

 Opisy pod zdjęciami

Opisy pod zdjęciami przykuwają uwagę, sprawiają że ludzie pozostają na naszej stronie dłużej, być może zostawiają komentarz. Dobrze napisany podpis ukazuje naszą osobowość, pozwala zbudować zaufanie do naszej marki, otworzyć dyskusję. Polecam przyjrzeć się bardziej tematowi storytellingu. Opowiadając historię w sposób ciekawy, dodajemy tym autentyczność, wzbudzamy cały szereg emocji ciekawość, zachwyt, oburzenie, smutek.

 Zadawaj angażujące pytania i odpowiadaj na komentarze.

Czyli po prostu rozmawiaj ze swoimi followersami. Chodzi oczywiście o wygenerowanie jak największego zaangażowania pod naszym postem. Nim większe zaangażowanie, tym bardziej Instagram uzna nasz post za wartościowy i wyświetli go większej ilości osób. Poza tym dyskutując z komentującymi wchodzimi z w interakcje i budujemy zaangażowaną społeczność.

Zdjęcia z ludźmi dalej bardziej przykuwają uwagę.

Nie twierdzę, że powinniśmy na Instagramie tylko dawać zdjęcia z ludźmi, ale uważam że               warto o tym pamiętać budując naszą społeczność.

Poniżej podaję kilka przykładów w celu ilustracji powyższych przykładów.

Joanna Przetakiewicz to naprawdę mistrzyni jeśli chodzi o storytelling i nakręcania dyskusji z followersami. Popatrzcie, ile kobiet (jej główna grupa docelowa) odpowiedziało na pozornie błahe pytanie poprzedzone solidnie opowiedzianą historią!

Fashionelka ostatnimi czasy rzadko publikuje zdjęcia, natomiast niemal codziennie publikuje Instastories.  Dzieli się wszystkim, czym ma ochotę się podzielić oraz bardzo skutecznie promuje swoje e-booki.

A tutaj ciekawa historia dziewczyny pracującej w dziale marketingu w firmie Canva. Uśmiech i prawdziwa historia pracownicy w zasadzie niewiele mają wspólnego z firmą, ale post z całą pewnością dodaje autentyczności.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s