Koniec Ery Influencerów?

Od końca zeszłego roku czytam o końcu ery influencerów. Ile w tym prawdy? Jeśli Instagram tak prężnie się rozkręca, to jak to możliwe, że influencerzy mają się mieć coraz gorzej?


Tzw. pęknięcie bańki influencerów nie oznacza, że influencerzy po prostu znikną. Nastąpi natomiast zmiana, jeśli chodzi o podejście do influencerów. Przede wszystkim, na znaczeniu zaczną zyskiwać tzw. mikro influencerzy, czyli osoby z mniejszą ilością fanów. Mniejszy zasięg często przekłada się na lepszą skuteczność, większe zaangażowanie obserwujących i mniejsze koszta reklamy z takim influencerem.
Przypomnijmy sobie stare czasy i wyszukiwarkę Google. Czy ktoś jeszcze pamięta czasy, gdy robota było łatwo oszukać i przy odrobinie znajomości algorytmu można było wypozycjonować jakąkolwiek stronę? Dziś oszukać robota nie da się tak łatwo i najpopularniejsze strony to po prostu te, które mają wartościowy kontent, duży ruch – jednym słowem strony, które użytkownicy uważają za przydatne. Stronu, gdzie użytkownicy spędzają dużo czasu, bo uważają je za interesujące. Strony, gdzie użytkownicy zostają na dłużej. Tak samo stanie się z influencerami. Powoli kroczymy w stronę ,,prawdziwych influencerów’’ – takich, którzy nawet jeśli mają mniejszą, lokalną społeczność, to jest to społeczność aktywnie obserwująca, zaangażowana. Jednym słowem kroczymy w stronę influencerów, którzy mają…realny wpływ na swoją społeczność. Duża ilość followersów wcale nie oznacza dobrego zasięgu ani wysokiego stopnia zaangażowania. Jest to doskonała wiadomość dla małych biznesów, którym niekoniecznie zależy na globalnym zasięgu lecz na dotarciu do lokalnych społeczności – tej w naszym mieście czy okręgu – bo w przypadku małych i średnich biznesów to są właśnie potencjalni klienci. Księgowy, trener osobisty, nauczyciel muzyki, fotograf, doradca – oni wszyscy potrzebują przede wszystkim klientów, którzy nie są zlokalizowani na drugim końcu planety. Coraz bardziej będzie się liczył jak bardzo angażujący i wartościowy jest kontent tworzony przez dane konto oraz jak głęboka jest relacja między właścicielem konta a jego obserwującymi. Członkowie naszej społeczności powinni wiedzieć, kim jesteśmy, czym się zajmujemy i czuć się z nami związani. Powiem więcej – powinni nas lubić i mieć do nas zaufanie. Odpowiadajmy na komentarze. Używajmy Instastories. Znacznie lepiej mieć 20,000 followersów i 3% stopień zaangażowania, niż 100.000 followersów i stopień zaangażowania 1%.

Poniżej podaję przykłady mikro influencerów, którzy pomimo iż nie mają wielkiego zasięgu, używają Instagram w celu generowania nowego biznesu i budowania marki osobistej.

Lilmanlife: 7960 followersów
https://www.instagram.com/lilmanlife/?hl=en

Zuch Rysuje: 5,253 followersów
https://www.instagram.com/zuch_rysuje/

SmithBrothersHawaii: 9.300 followersów
https://www.instagram.com/smithbrothershawaii/?hl=en

JomarAlexis: 12.2 tys. followersów
https://www.instagram.com/jomaralexis/?hl=en

Koszulkowo: 4.151 followersów
https://www.instagram.com/koszulkowo/

Mediafun: 15.4 tys. followersów
https://www.instagram.com/mediafun/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s