Darmowa promocja małego biznesu: Instastories i Facebook Stories

Jeśli zaczynasz lub prowadzisz mały biznes, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że nie masz czasu ani środków na kreowanie kontentu do promocji biznesu na mediach społecznościowych. Samo prowadzenie małego biznesu jest zazwyczaj bardzo czasochłonne. Bardzo często słyszę, że przecież kreowanie dobrego kontentu na YouTube czy sesje fotograficzne na Instagrama to tak naprawdę praca sama w sobie. Nawet jeśli chcielibyśmy to zrobić w domu przy pomocy własnego smartfona, to często na to brak czasu.

W tym poście chciałam się skupić na jednym konkretnym narzędziu, a właściwie dwóch: Instastories i Facebook Stories, które były odpowiedzią Zuckerberga na Snapchat. Zasługują na uwagę z wielu względów. Po pierwsze, są to narzędzia, które na razie są za całkowicie darmo i mają bardzo dobrą widoczność, a co za tym idzie, oglądalność.  Algorytmy na Facebooku i Instagramie ulegają ciągłym zmianom i zwykłe posty już dawno nie mają takiego zasięgu jak jeszcze kilka lat temu. Zdjęcie umieszczone w Stories ma znacznie większe szanse być zauważonym niż zdjęcie umieszczone jako zwykły post. Również posty sponsorowane na  Facebooku i Instagramie stopniowo ograniczają zasięgi organiczne stronom czy profilom, a do tego coraz większa konkurencja coraz bardziej zwiększa koszty reklamy. Efekt jest taki, że dotarcie do użytkownika jest coraz trudniejsze i zarazem coraz droższe.  Stories są całkowicie za darmo, w dodatku są wyróżnione na samej górze ekranu, w różowej (niebieskiej na Facebooku) obwódce.

Instastories
Facebook Stories

No tak, ale czy faktycznie warto mieszać profil prywatny z biznesem? Tak! Przecież to my i nasza twarz jesteśmy wizytówką naszego biznesu; najbardziej wiarygodne Stories to właśnie te z profilów prywatnych. Doradca podatkowy, za którego wiedzę i czas płacą klienci. Projektant wnętrz, który ma swój charakterystyczny, niepowtarzalny styl. Trenerka fitnessu, którą po prostu lubimy. Tak, nasz biznes to również nasza twarz i to, czy ludziom po prostu dobrze się kojarzymy. Dlatego warto używać naszych kont i pokazywać kulisy biznesu właśnie po to, aby ludzie zaczęli kojarzyć naszą twarz z naszym biznesem. To przecież nic innego niż budowanie swojej marki osobistej.

I tu jest dobra wiadomość: nie trzeba kreować osobnego kontektu, można dokumentować! Jeśli macie smartfona, to po prostu na bieżąco dokumentujcie życie – wasze i biznesu. Jeśli dekorujecie ciasta, to pokazujcie, co używacie, jakich składników, dodajcie komentarz od siebie, pokazujcie różne etapy przygotowania. Pokarzcie siebie ,,w akcji’’, żeby dodać wam autentyczności. Niech ludzie zobaczą was ,,umorusanych w pracy’’, doda to wam i waszej marce wiarygodności. Gdybym miała zamawiać sukienkę szytą na zamówienie, to wolałabym ją zamówić od kogoś, kto pokazuje jak mozolnie doszywa koronki, guziczki, dzieli się przemyśleniami, spostrzeżeniami na temat swojej codziennej pracy, pokazuje gotowe sukienki…Miałabym wrażenie, że taka osoba wie co robi, i moja sukienka też pewnie będzie piękna jak te, które widzę na Instastories.

Jest to również świetny sposób nie tylko do tego, aby przyciągnąć uwagę ludzi, ale również zwiększyć  zaangażowanie użytkowników. Przecież celem reklamy nie są same polubienia, z których nic nie wynika pod względem biznesowym, ale przede wszystkim wzbudzenie szczerego zainteresowania, zapytań, odpowiedzi na nasze pytania od potencjalnych klientów.  

Zwróćcie uwagę, że bardzo wiele osób oprócz pracy, pokazuje również trochę ,,życia’’: opowiadają co robili, chwalą się nową fryzurą, itp. Dzięki temu mamy wrażenie, jakbyśmy ich trochę znali, wydają nam się bardziej przystępni, a ich produkty bardziej wiarygodne. Wiele osób dyskutuję ze swoimi followersami tworząc w tej sposób swoją mini społeczność, która naprawdę jest zainteresowana tym, czym zajmuje nasz biznes.

Instastories można oglądać przez 24 godziny, dlatego te najlepsze warto dodawać do „Highlights”, żeby można je było oglądać dłużej niż 24 godziny. To są Stories, które są widoczne na naszym profilu tuż pod naszym profilem.

Poniżej podaję kilka przykładów kont instagramowych, gdzie małe biznesy po prostu dokumentują to, co robią.  Niektórzy dopiero pracują nad marką osobistą, inni są już na etapie sprzedawania książek czy treningów online.

MARIA JANIEC
https://www.instagram.com/maria.janiec/
Celowo jako pierwszy przykład pokazuję koto Marii, gdyż liczba jej followersów rośnie bardzo szybko. Jakieś sześć tygodni temu Maria miała o połowę mniej obserwujących niż w chwili obecnej. Nie ma tu żadnej magii – Maria po prostu dużo nagrywa telefonem w czasie gdy ćwiczy, tańczy lub gdy po prostu chce podzielić się swoimi przemyśleniami. Jeśli spojrzycie na jej Highlights (czyli Instastories, które nie znikają po 24 godzinach), to możecie zobaczyć, jak dużo z jej kontentu to po prostu dokumentacja tego, co i tak robiła. Do tego sporo dyskusji z obserwatorami, więc profil jest bardzo interaktywny. Maria opowiada, odpowiada na pytania, sama zadaje pytania do publiczności. Jednym słowem, jej profil żyje i dzięki temu szybko rośnie w siłę.

OLA WOŁKOWSKA
https://www.instagram.com/jaklubimy
Mama, która filmuje życie rodziny tak, jak stoi. Żadnego specjalnego przygotowania, ubierania dzieci do sesji czy wybierania ,,instagramowych’’ miejsc. Jeśli tego dnia jadą ciągnikiem nad rzekę, to właśnie to dostajemy na Instastories. Czy może być bardziej autentycznie?

JUSTYNA GROBEL
https://www.instagram.com/justnailslove/
Co prawda biznes Justyny przeszedł już na etap szkoleń, ale jej Insta Stories to doskonały przykład dokumentowania dnia pracy jako reklamy. Dziewczyna siada w swoim fartuszku kosmetycznym, bierze narzędzia pracy i demonstruje, jak pięknie dekoruje paznokcie.  Sporo ciekawostek na temat lakierów, technik malowania oraz dużo, dużo dialogu z publicznością.

JANINA DAILY
https://www.instagram.com/janina.daily
Instastories wręcz ociekające przesympatyczną autentycznością. Janina opowiada o sobie, o kotach, o statystyce. Telefon włącza tam, gdzie właśnie jest – na sofie, w drodze do szpitala czy na evencie, gdzie właśnie uczy statystyki.

JOANNA PRZETAKIEWICZ
https://www.instagram.com/joannaprzetakiewicz
https://www.facebook.com/joannaprzetakiewiczofficial
Facebook i Instagram to główne miejsca, gdzie Joanna Przetakiewicz promuje swoją inicjatywę Era Nowych Kobiet. Jej Stories są pełne relacji z jej codziennego życia, rozmów z innymi kobietami (czyli jej grupy docelowej), inspirujących historii, rad, przykładów, jednym słowem wszystkiego, co sprawia, że kobiety są bardzo, bardzo aktywne na jej profilu. Komentują, dyskutują, repostują, tagują, a co najważniejsze – społeczność Ery Nowych Kobiet rozrasta się w błyskawicznym tempie.

Podobnie z jej Facebookiem, jeśli obserwujemy jej profil, to jej Facebook Stories wyskakują nam non stop w lewym górnym rogu.

MAGDALENA JAGIEŁŁO
https://www.instagram.com/doktormagda/
Doktor Magda po prostu włącza telefon i opowiada o nadczynności tarczycy, chorobie Hashimoto a także po prostu o tym, co się u niej dzieje. Promuje również swoją ostatnią książkę. No i oczywiście odpowiada na pytania followersów.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s